Aktualności dla studentów

Zaproszenie na Orientalia

2024-05-13

Szanowna Społeczności Wydziału Orientalistycznego,

serdecznie zapraszamy Was wszystkich na Orientalia, czyli nasze wydziałowe regionalia współorganizowane w ramach Miasteczka na Styku Kultur! Już 17 maja w godzinach 11:00-17:00 na Kampusie Głównym (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) będziecie mogli otworzyć się na mnogość kultur badanych na naszym Wydziale – od Europy Wschodniej, poprzez Bliski Wschód i Afrykę, na Dalekim Wschodzie skończywszy!

W ramach wydarzenia jednostki Wydziału wystawią swoje stoiska, na których przygotowały dla Was fascynujące gry i zabawy z nagrodami oraz lokalne przysmaki. To świetna okazja, aby na moment przenieść się w zupełnie inną część świata i zwrócić uwagę na podobieństwa między badanymi przez Was kulturami.

Poza naszymi stoiskami będziecie mogli podziwiać różnorodne występy taneczne, muzyczne i pokazy sztuk walki, a także udać się w kulinarną podróż dzięki obecnym na wydarzeniu food truckom.

Miasteczko na Styku Kultur objęte jest patronatami honorowymi JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy. Patronami medialnymi są Polskie Radio Czwórka oraz Uniwerek.tv.

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/8140071659354908/

Serdecznie zapraszamy wszystkich – zarówno osoby studiujące, jak i pracujące na naszym Wydziale. Spotkajmy się wszyscy na Orientaliach, do zobaczenia!

[ENG]
Dear Community of the Faculty of Oriental Studies,

We would like to invite you all to Orientalia, our faculty’s festival co-organised as part of the Cultural Hot Spot UW 2024! On the 17th of May, from 11am until 5pm on the Main Campus (26/28 Krakowskie Przedmieście St.) you will have an opportunity to open up to the multitude of cultures explored in our Faculty – from Eastern Europe, the Middle East and Africa, to the Far East!

As part of the event, the Faculty’s units will be exhibiting their booths, where they have prepared fascinating games with prizes and local delicacies for you to enjoy. This is a great chance to be transported for a moment to a completely different part of the world and to draw attention to the similarities between the cultures you are studying.

In addition to our booths, you will be able to enjoy a variety of dance, music and martial arts performances, as well as go on a culinary journey thanks to the food trucks present at the event.

The Cultural Hot Spot UW 2024 enjoys the honorary patronage of the Rector of Warsaw University and the Mayor of Warsaw. Media patrons are Polish Radio Czwórka and Uniwerek.tv.

Event website: https://www.facebook.com/events/8140071659354908/

Everyone is cordially invited – both those studying and working at our Faculty. Let’s all meet at Orientalia, see you there!

„Bliski Wschód w komiksie: migracja” – 11 maja 2024, g. 19.00, w Najlepszej księgarni.

2024-05-06

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na sprowadzenie dziewczynki ze Strefy Gazy na leczenie do Polski.

W jaki sposób doświadczenia uchodźstwa i migracji znalazły swoją drogę do komiksu? Jak migranci i potomkowie migrantów z krajów Bliskiego Wschodu mówią o drodze, którą  przebyli oni i ich rodzice? A w końcu — czego możemy nauczyć się o polityce migracyjnej od twórczyń i twórców takich jak Marjane Satrapi czy Riad Sattouf? Już 11 maja Olga Wróbel zapyta o to dr Martę Widy-Behiesse i Karolinę Cieślik-Jakubiak, rzecz jasna w Najlepszej Księgarni.

Spotkamy się jednak nie tylko po to, aby wspólnie porozmawiać o komiksach, ale też wesprzeć zbiórkę na rzecz ewakuacji i leczenia małej Sabah z Az-Zawajdy w Strefie Gazy. Ośmioletnia dziewczynka choruje na perlaka wrodzonego, który skutkuje postępującą utratą słuchu. Dzięki deklaracji dr. Rashada Abushammalha z siedleckiego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Sabah otrzyma profesjonalną pomoc w Polsce, najpierw musi jednak bezpiecznie do niej dotrzeć wraz z mamą i braćmi. Więcej informacji na temat Sabah i celu zbiórki znajdziecie tutaj: https://4fund.com/npjb3w

Koszt biletu-cegiełki to 15 PLN. Prosimy o zabranie ze sobą gotówki.

Na miejscu kupicie też komiksy o bliskowschodniej tematyce z 20% zniżką.

Gościnie:

dr Marta Widy-Behiesse – arabistka, islamolożka z Wydziału Orientalistycznego UW. Prowadzi zajęcia dotyczące muzułmanów i muzułmanek w Europie Zachodniej, krajów Maghrebu, kultury popularnej i zagadnień równościowych. Popularyzatorka nauki, autorka wielu artykułów naukowych. Ostatnio ukazała się jej książka „Feministki muzułmańskie na Zachodzie” (Dialog 2021). Współtworzy Zakład Islamu Europejskiego i nowo powstałą Pracownię badań nad kulturą i sztuką Azji i Afryki WO UW.

Karolina Cieślik-Jakubiak — publicystka zajmująca się regionem Bliskiego Wschodu, redaktorka prowadząca bliskowschodniej serii Rahla w Wydawnictwie ArtRage. Pilnie śledzi przecięcia etniczności i popkultury, o czym czasem nawet pisze. Późna studentka Zakładu Iranistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wkrótce planuje wreszcie obronić się z lewicy rewolucyjnej w Iranie.

link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1173457103558377